logofacebook.jpg
Witaj
3.133.109.211
grafika_zmienna/banery/baner_182_1682676969.jpg

Podstawowa obróbka zdjęć

Podstawowa obróbka zdjęć

1410848417.jpg
Artykuł sponsorowany
Ilość wyświetleń: 2366
   W dzisiejszych czasach praktycznie każda osoba, której zależy na jak najlepszych wyglądzie wykonanych zdjęć stosuje obróbkę graficzną w jednym ze znanych jej programów. Podstawowa obróbka zdjęć nie jest na tyle skomplikowanym zadaniem, aby każdy entuzjasta fotografii nie mógł chociaż raz spróbować swojej przygody z nakładaniem efektów, rozmyć czy poprawą kolorystyki. Po pierwsze należy posiadać dobre zdjęcie (nieprześwietlone, nieprzyciemnione, wyraźne) w znacznej rozdzielczości. Posiadając takowy plik możemy ze zdjęciem zrobić bardzo wiele – poprawić lub zmienić zupełnie kolorystykę, rozmyć tło czy wstawić fotorealistyczne elementy – wszystko zależy od naszej wyobraźni i umiejętności.

Transfer plików

  Aby zacząć obróbkę zdjęć należy zgrać je na komputer. Profesjonalnie taka czynność jest nazywa transferem danych, który możemy wykonać na dwa proste sposoby:

- za pomocą podłączonego do komputera i aparatu kabla USB
- za pomocą zewnętrznego lub wewnętrznego czytnika kart pamięci


   W pierwszym przypadku konieczne będzie użycie kabla USB dołączonego do aparatu wraz z innymi akcesoriami. Kabel należy podłączyć zarówno do komputera i aparatu, po czym przy działającym już komputerze należy włączyć aparat. Po jego włączeniu komputer wyświetli folder z naszymi zdjęciami. W starszych wersjach systemów komputerowych oraz aparatów wymagane były programy do importowania zdjęć, aktualnie są bardzo rzadko spotykane i po prostu niepotrzebne. Zdjęcia możemy wgrywać od razu do programu graficznego jednak grozi to niebezpieczeństwem, że przez nieuwagę stracimy oryginalne pliki. W rzadkich przypadkach może być potrzebne zainstalowanie specjalnego programu do odczytywania dysków wirtualnych, który znajdziemy albo na płycie dołączonej do opakowania albo w Internecie.

   Proces zgrywania zdjęć z założenia nie trwa długo, jednak może wynieść od kilku do kilkudziesięciu minut. Wpływ na to ma szybkość transferu danych naszego komputera oraz karty. Inny okres czasu zajmuje również zgrywanie zdjęć ważących 2 GB a inny 10 GB.

   Druga możliwość, czyli zgrywanie bezpośrednio z karty pamięci, wymaga zakupienia specjalnego czytnika kart. Podłączamy go do komputera stacjonarnego i umieszczamy kartkę pamięci w odpowiednim miejscu. Komputer powinien odtworzyć ją jako nowy dysk, na którym znajdują się wszystkie fotografie. Jeśli jesteśmy właścicielami komputera przenośnego sprawa jeszcze bardziej się upraszcza – ponieważ większość laptopów ma wbudowany czytnik kart pamięci SD, najpopularniejszego obecnie formatu kart.

Obrabiamy zdjęcia

Jeśli chcemy zastosować podstawową obróbkę zdjęć, należy stosować się do poniższych zasad, które pomogą uniknąć najczęstszych błędów:

- pracujemy na kopii zapasowej pliku, aby w razie nieudanej obróbki zdjęć nie stracić oryginału
- sprawdzamy ustawienia monitora – jego kalibrację, dopasowanie kolorów, jasność etc.
- nie ustawiamy wartości maksymalnych w żadnych parametrach – czy to w jasności, kolorystyce, wyostrzaniu etc.
- wykonujemy możliwie jak najmniejszą ilość operacji
- zapisujemy zdjęcia w formacie RAW, o ile jest to możliwe
- czynności służące kompresji należy wykonywać na samym końcu obróbki

Prawidłowe/Nieprawidłowe dobranie kolorów

Prawidłowe światło/Prześwietlone zdjęcie

Prawidłowa kompresja./Nieprawidłowa kompresja


Drukujemy zdjęcia

   Gdy skończymy obrabiać zdjęcia w komputerze, przychodzi czas na ich wydrukowanie. Najlepszym wyborem będzie zamówienie wydruku w profesjonalnej firmie zajmującej się wykonywaniem odbitek cyfrowych. Zdjęcia możemy przesłać albo drogą tradycyjną nagrane na płytę CD/DVD lub drogą elektroniczną za pomocą e-maila lub specjalnego programu przygotowanego przez daną firmę.

   Możemy rozważyć drukowanie zdjęć w zaciszu własnego domu, jednak jest to dobrym pomysłem w momencie jeśli nie jest ich wiele. Wydrukowanie kilku zdjęć próbnych lub kilku zdjęć, które zamierzamy wstawić do ozdobnych ramek może nie być złą opcją, jednak wydruk znacznej ilości staję się już nieopłacalny i czasochłonny. Ponadto drukując zdjęcia na własnym sprzęcie musimy dokonać dosyć skomplikowanej kalibracji między monitorem a drukarką. Jeśli zdecydowaliśmy się spróbować kalibracji warto wziąć pod uwagę, że efekty na zdjęciu mogą zależeć również od oświetlenia w jakim stoi monitor.

Idealne warunki

Jeśli zależy nam na jak najlepszym przygotowaniu do obróbki zdjęć, możemy stworzyć warunki w swoim otoczeniu, które przysłużą się do lepszej obróbki fotografii:

- najlepiej używać słabego rozproszonego światła w neutralnym kolorze
- pomieszczenie w którym pracujemy powinno być pomalowane na neutralne kolory

Jeśli nie możemy zorganizować idealnych warunków otoczenia, powinniśmy postarać się unikać następujących błędów:


- na monitor nie może padać zbyt silne światło
- nie wolno pracować w zupełnych ciemnościach
- nie pracujemy we wnętrzach o jaskrawych kolorach


Podsumowując

   Podstawowy zakres obróbki zdjęć nie jest trudnym zadaniem nawet dla początkujących fotografów. Warto nie zniechęcać się i próbować lekkich korekt zdjęć, które dzięki temu uzyskają lepsze kolory, lepsze rozłożenie światła czy specjalne efekty. Zawsze zaczynamy od zgrywania zdjęć i tworzenia ich kopii zapasowej. Następnie obrabiamy zdjęcia w jednym z wybranych programów mając cały czas na uwadze to, że mniej oznacza więcej. Manipulujemy poszczególnymi parametrami na tyle, aby poprawić, a nie zniekształcić obraz. Gdy dojdziemy do wniosku, że skończyliśmy obróbkę, należy przemyśleć kwestię wydruku fotografii. Jeśli jest to zaledwie kilka fotografii, można je wydrukować w domu, jeśli jednak zamawiamy zdjęcia do albumu, zdecydowanie lepszym wyborem jest zamówienie odbitek w profesjonalnym fotolabie cyfrowym.

www.foto4u.pl

foto4u.pl - 16-09-2014


Reklama
1.
        gówno, dupa i daj chłopie z tym sobie spokój
Olek (89.229.96...) 18-09-2014 04:22
Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
   Polecane przez INFO
baner_5_1570135131.jpgbaner_8_1658156824.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_13_1587714979.jpgbaner_21_1672648553.jpgbaner_28_1677653215.jpgbaner_30_1680645093.jpgbaner_31_1695228839.pngbaner_32_1708625514.jpgbaner_33_1708625553.jpg
Copyright © Regionalny Informator Internetowy
info..pl M. Cywka
Robotnicza 9b
73-110 Stargard
tel. +48 609 804 424 / 91 578 42 10
e-mail: info.wiadomosci@gmail.com