rii.pl wiadomosci.rii.pl
 
Redakcja
|
Kontakt
|
Oferta
|
Zasady
 
Reklama
reklama
Ostatnie 5 wiadomości: 
  • Bilety w Stargardzie ponownie za złotówkę (0)
  • Dni Honorowego Krwiodawstwa (0)
  • Purpurowe Solarisy (12)
  • Zniknięcie kolumny krok po kroku (38)
  • Czadowy Wieczór Sylwestrowy (9)
  • Aleja Żołnierza czeka na dofinansowanie (8)
  • Tematy wcześniejsze
  • Kredyt hipoteczny - w jakim banku otrzymasz go najtaniej?
  • Zarząd OSiRu zrezygnował
  • To będzie historyczny wybór
  • Otwarcie KFC jeszcze w tym roku!
  • Informacja o skażeniu podana za późno?
  • Ruszyła budowa sądu
  • Zamieszkaj po królewsku
  • Skład komisji nie ulegnie zmianie
  • Obszerna dyskusja na temat pomnika
  • Rozbiórka kolumny - wideo
  • Omijajcie centrum!
  • Ostatnie ujęcia kolumny
  • Korytarz życia tematem dyskusji
  • Historyczny moment dla miasta
  • Jubileusz grekokatolików
  • Społecznicy otrzymali nagrody
  • Elektryk w Straży Miejskiej
  • Stargard i Eberswalde chcą orientować zawodowo
  • Przymiarki do Centrum Nauki
  • Bezpieczne przejście przez zebrę
  • KFC na dowóz!
  • VII Stargardzki Marsz Niepodległości
  • Budynek mieszkalny dla żołnierzy
  • Zamiast w nocy świecą w dzień
  • Miasto skupia się na środkach zewnętrznych?
  • Parking przy Lechickiej - konsultacje
  • Oświetlenie ulic szwankuje?
  • Kolejny przetarg w listopadzie?
  • Oddaj krew i zostań dawcą
  • Ubezpiecz samochód online!
  • Darmowe badania EKG
  • 1 listopada pojedziemy za darmo
  • Czasowa zmiana organizacji ruchu
  • Burzliwa dyskusja na temat szpitala
  • Filmy w piwnicy za darmo
  • Pracownicy socjalni przeszkoleni
  • Lata lecą, a Oni wciąż razem
  • Na Struga będzie jaśniej
  • Powstanie wybieg dla psów
  • Prestiżowa nagroda dla stargardzkiej firmy
  • Niezrealizowana uchwała Rady Miejskiej
    Tagi: uchwała, Porozumienie Środowisk Patriotycznych, Stargard
    Ilość wyświetleń: 6614

       

      Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Stargardzie przesłało oświadczenie w sprawie niezrealizowanej od siedmiu lat uchwały Rady Miejskiej w Stargardzie:

        
    Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Stargardzie stanowczo domaga się realizacji uchwały nr XL/443/10 Rady Miejskiej w Stargardzie Szczecińskim z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie powołania Komitetu organizacyjnego budowy rzeźby przestrzennej na Rynku Staromiejskim.

       W uzasadnieniu uchwały czytamy: "Rada Miejska w Stargardzie Szczecińskim, widząc potrzebę upamiętnienia pokoleń Polaków, które z pobudek patriotycznych tworzyły, broniły i walczyły o wolność, niepodległość i suwerenność narodu i państwa polskiego, postanowiła upamiętnić ten wysiłek poprzez wybudowanie na Rynku Staromiejskim rzeźby przestrzennej. Rynek Staromiejski wraz z rzeźbą przestrzenną będzie mógł służyć mieszkańcom naszego miasta w oddawaniu czci przodkom podczas obchodów świąt państwowych i lokalnych. Będzie to świadectwem naszego patriotyzmu i zobowiązaniem do uczenia młodych pokoleń przywiązania i miłości do Polski, o której tak żarliwie mówił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Ojczyzny."

       Komitet organizacyjny po wniesieniu zastrzeżeń przez Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zadecydował o zmianie miejsca usytuowania rzeźby z Rynku Staromiejskiego na inną lokalizację. Miała ona zostać ustalona na następnym posiedzeniu Komitetu. Takowe się nie odbyło, gdyż do końca dobiegła kadencja 2006-2010, a podczas kolejnych: 2010-2014 oraz bieżącej, prac nie wznowiono.

       W tym czasie w Stargardzie stanął pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej, a obecnie powstaje pomnik kolejarza, który ma zostać usytuowany na Rynku Staromiejskim. Uchwała nr XL/443/10 Rady Miejskiej w Stargardzie Szczecińskim z dnia 27 kwietnia 2010 r., z której uzasadnienia wyraźnie wynika, że dotyczy pomnika patriotycznego, nie została zrealizowana do dnia dzisiejszego.
      
        W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, przypadającą na 11 listopada 2018 roku, Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Stargardzie widzi potrzebę dokończenia realizacji uchwały i postawienia pomnika patriotycznego najpóźniej do ww. dnia. Tym bardziej, że w Stargardzie nie mamy pomnika upamiętniającego wszystkich bohaterów walczących o niepodległość Polski, gdzie moglibyśmy oddawać im cześć, obchodzić święta państwowe oraz składać wieńce i kwiaty.

       Pod oświadczeniem podpisały się się organizacje wchodzące w skład Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Stargardzie:

    Polski Klub Patriotyczny w Stargardzie
    Kukiz'15
    Endecja
    Wolność (KORWiN)
    Narodowcy Stargard

    inf. pras. - 27.03.2017






    R
    e
    k
    l
    a
    m
    a
    reklama
    1.
          To skandal, żeby uchwała nie została przez 7 lat zrealizowana!
    Benio (83.20.241...) 27-03-2017 13:43
    2.
          Kto był wtedy zastępcą prezydenta?? :)
    haha-wybory (95.160.152...) 27-03-2017 14:40
    3.
          Zając?
    Benio (83.20.241...) 27-03-2017 15:12
    4.
          Stargardzki rynek jest bardzo mały, i mam przed oczami delegacje które składają kwiaty i zapalają znicze.Do szczęścia zabraknie tylko by odprawiały się miesięcznice i odprawiane były msze Święte.
    Stargard (83.20.206...) 27-03-2017 16:27
    5.
          wstyd aby przez tyle czasu nie wykonać uchwały którą Rada Miejska przyjęła
    mieszkaniec (178.235.42...) 27-03-2017 18:00
    6.
          no faszyści i nacjonaliści czytaj blokersi cpuny kibole całe zło tego świata chce pomnika no nie wytrzymam nacjonaliz to choroba ją się leczy żadnych faszystowskich pomników a korwin to wogóle obciach co on gada o kobietach o chorych dzieciach toż on ma poglądy jak hitlet narodowcy chleją cpają i dilują jak się z nimi pogada to gorzej niż zle do paki te faszystowskie środowisko dzieci spytajcie się dziadka i babci do czego prowadzi nacjonalizm
    anty nazi (91.226.236...) 27-03-2017 18:12
    7.
          Po jaką cholerę te pomniki się pytam grzecznie??? Naprawdę miasto nie ma większych potrzeb?
    nielubiępomników (87.205.65...) 27-03-2017 18:47
    8.
          Temat nie jest o tym czy stawiać pomnik, bo to zostało już przyklepane przez radę miejską w 2010 roku, tylko o przestrzeganiu prawa, czyli zrealizowaniu przyjętej uchwały.
    Benio (83.20.241...) 27-03-2017 19:02
    9.
          Pomnik Germanii, Rynek Staromiejski, odsłonięty w listopadzie 1874 upamiętniał zwycięstwo Prus pod Sedanem w 1870. Został w całości sfinansowanych z francuskich reparacji wojennych. Przedstawiał kobietę Germanię – personifikację Niemiec przyodzianą w zbroję, przykrytą płaszczem z koroną na głowie, w lewym ręku dzierżyła wieniec laurowy-symbol zwycięstwa. Cokół na którym znajdował się pomnik otaczały cztery gryfy pomorskie. W okresie 1917-1919 monument otaczały dwie zdobyczne armaty. Pomnik został usunięty przez narodowych socjalistów w 1934.
    Stargard (83.20.206...) 27-03-2017 19:57
    10.
          W planach jest by na Rynku Staromiejskim stanął pomnik kolejarzy... -Pomnik ku czci stargardzkich kolejarzy poległych w czasie I wojny światowej, pl. Zgody (d. Wichert Platz). Pomnik został ustawiony u wjazdu na osiedle pracowników Kolejowych Zakładów Naprawczych. Odsłonięto go 1 sierpnia 1926. Był poświęcony 146 kolejarzom ze Stargardu poległym w czasie I wojny światowej. Miał formę głaza narzutowego z wmurowaną granitową tablicą, z inicjatywy Związku Kolejarzy (Eisenbahn Verein). Główny obelisk był otoczony mniejszymi kamieniami, umieszczono na nim tablicę ze stosownym napisem, zaś w latach następnych cały teren został ogrodzony pięknym, kutym płotem oraz obsadzony topolami i srebrnymi świerkami. Lokalizacja pomnika na placu znajdującym się przy wjeździe na osiedle kolejowe, nie była przypadkowa. Stargardzkie Warsztaty Kolejowe miały swój udział w kosztach budowy tego osiedla. Do połowy 1925 roku, wzniesiono 120 mieszkań w czterorodzinnych domach przy obecnych ulicach: Szczecińskiej, Czeskiej, Jugosłowiańskiej, Łużyckiej i Serbskiej. Obok budynków mieszkalnych wybudowano dodatkowo pomieszczenia gospodarcze. Cała dzielnica tonęła w zieleni, przy ulicach rosły kasztanowce i tuje.
    Stargard (83.20.206...) 27-03-2017 20:06
    11.
          Polskim zwyczajem narodowym jest czczenie zmarłych, bardziej lub mniej zasłużonych, NA CMENTARZACH. Pomniki to bardzo ruska dziedzina. Nawet słowotwórczo, tak na ucho - pomnit'ie?
    aka (178.235.42...) 27-03-2017 20:16
    12.
          ja bym postawił pomnik ówczesnego Wojewody Ruskiego przyszłego hetmana Stefana Czarnieckiego który odwiedził to miasto w 1657 r o czym też mowa jest w hymnie narodowym, a jak za kilka lat przyszły prezydent Polski i Niemiec -Tusk załatwi nam powrót administracji naszych sąsiadów to sobie postawią co będą chcieli, a teraz to nasze miasto z woli milionów uciemiężonych podczas wojny narodów Europy
    oho (81.190.35...) 27-03-2017 21:36
    13.
          Tylko tego nam trzeba, Lech Kaczynski lub TU-154 stanie na Naszym Rynku ! Postawcie sobie kogo chcecie na swoim podworku! Wypieprzać z terenow publicznych!NIE - Sosinowi i spolce , bo zaczną przykuwac sie do pomnika!
    Nie PiS (89.163.148...) 27-03-2017 22:44
    14.
          Zobaczcie sobie miasta w regionie Świnoujście, Nowogard, Koszalin, Szczecin, Goleniów wszędzie jest chociaż jeden pomnik czczący bohaterów niepodległości, a w ZST jest pała na rondzie, za 1,5 roku setna rocznica odzyskania niepodległości i każdy może świętować jak chce ale brak takiego pomnika w Stargardzie to wstyd. Dobrze, że są środowiska, które to poruszają. Osobna sprawa to ustawa zamieciona pod dywan, wstyd Radni ! wstyd Miasto !
    Polak (78.11.16...) 27-03-2017 22:59
    15.
          A glorietta w końcu wylądowała w prokuraturez, kto był wtedy zastepca prezydenta? hahaha
    kontynuacja i rozwój (95.160.152...) 28-03-2017 00:43
    16.
          sprawę do prokuratury osobiście zgłosił Pan Rafał Zając, uważasz że jeśli jakiś urzędnik zrobił przekręt to poszedł się tym pochwalić do szefa???? który złodziej idzie do szefa i mówi że teraz mu coś ukradnie? czy ty umiesz myśleć logicznie??? tak jak w twoim niku jakiś rozwój by się przydał....
    fert (83.20.200...) 28-03-2017 08:45
    17.
          Jeżeli zgłosił to sam Rafał Zając to OK. Niech niektórzy troglodyci zrozumieją w końcu, ze jeżeli jest prezes dużej firmy, to nie jest on w stanie ogarniać całości firmy. Po to ma kierowników etc. Tak samo premier i ministrowie, tak samo prezydent miasta i naczelnicy wydziałów. To zawsze pracownicy dbają i raportują do "góry", nie na odwrót. Jeżeli jakiś PREZES w swojej załóżmy 150 osobowej firmia twierdzi, ze ogarnia całość (od telefonów, po papier do ksero, skończywszy na wynagrodzeniach), to znaczy, ze nie jest dobrym prezesem - po prostu nie zna się na tym co robi. To samo tutaj - zawinił urzędnik - musi odpowiedzieć. Po to ZARZĄD MIASTA w osobie R. Zająca zapewne to zgłosił. Ale po co o tym pisać :)
    ... (193.105.251...) 28-03-2017 09:09
    18.
          to był jego zasrany obowiązek , dlaczego tak późno to zrobił ???? to są Nasze pieniądze!
    dominik (95.48.75...) 28-03-2017 09:10
    19.
          Pomnik patriotyczny jest potrzebny w Stargardzie. Pytanie tylko komu zależało tak bardzo, żeby przez tyle lat nie wypełnić postanowień tej uchwały? Skoro radni przegłosowali, że pomnik ma być, to trzeba uszanować demokratyczne głosowanie, demokratycznie wybranych radnych. A za tą kilkuletnią zwłokę, ktoś powinien odpowiedzieć.
    demokrata (83.20.235...) 28-03-2017 10:08
    20.
          Pan były radny Krzysztof zdecydowanie się zapędził w swojej wizji miasta pomników.chce zagracić rynek i co jeszcze wymyślił przez lata swojej kadencji ? Kto wie?
    samosia (83.20.234...) 28-03-2017 17:35
    21.
          Zamiast pomnika jest glorietta w prokuraturze:)
    ale jaja (95.160.152...) 28-03-2017 23:54
    22.
          w końcu będzie pomnik w Stargardzie, nareszcie!
    Hali (83.20.242...) 29-03-2017 13:49
    23.
          W ciągu ostatnich kilku lat fala nacjonalizmu, rasizmu i ksenofobii rozlała się po całej Polsce. Rozwój tych idei, wspierany przez partię rządzącą, przybiera na sile z każdym dniem. Coraz częściej słyszy się o atakach na tle etnicznym i religijnym, na każdym kroku spotkać można kogoś głoszącego śmierć wrogom ojczyzny, a antyuchodźcze materiały pojawiające się w mediach stały się już normą. W 2015 roku liczba zgłoszonych przestępstw na tle rasowym i etnicznym wzrosła o 40 procent w stosunku do roku wcześniejszego. Ich ofiarami padły 954 osoby, przede wszystkim Żydzi (154 osoby), muzułmanie (140 osób) oraz Romowie (123 osoby).
    anty nazis (91.226.236...) 29-03-2017 19:33
    24.
          I te środowiska polityczne akurat teraz po siedmiu latach się obudziły, żeby przypominać o tej uchwale... Wygląda to raczej na wyborczy chwyt, który ma na celu odebranie jednemu z kandydatów poparcia osób o poglądach prawicowych...
    Stanisław (95.41.24...) 29-03-2017 20:53
    25.
          Że niby Kukiz, Korwin i Narodowcy mają odebrać głosy Rogowskiemu? Taka wojenka na prawicy? Może by to było i prawdziwe, gdyby ktoś z nich wystawił swojego kandydata w Stargardzie. Chyba jednak nie wystawili i nikogo nie popierają?
    JoalaKa (83.20.87...) 02-04-2017 13:03
    Przed dodaniem opinii konieczne jest zapoznanie się z regulaminem
    Autor: 
    Hasło: