rii.pl wiadomosci.rii.pl
 
Redakcja
|
Kontakt
|
Oferta
|
Zasady
 
Reklama
reklama
Ostatnie 5 wiadomości: 
  • KFC otwarte (wideo) (8)
  • Konkurs na dyrektora szpitala (8)
  • Już jutro otwarcie KFC! (8)
  • Planty, przetarg i zegar (1)
  • Będą nowe miejsca parkingowe (3)
  • Czy sterylizować bezdomne zwierzęta? (9)
  • Tematy wcześniejsze
  • Bilety w Stargardzie ponownie za złotówkę
  • Dni Honorowego Krwiodawstwa
  • Purpurowe Solarisy
  • Zniknięcie kolumny krok po kroku
  • Czadowy Wieczór Sylwestrowy
  • Aleja Żołnierza czeka na dofinansowanie
  • Kredyt hipoteczny - w jakim banku otrzymasz go najtaniej?
  • Zarząd OSiRu zrezygnował
  • To będzie historyczny wybór
  • Otwarcie KFC jeszcze w tym roku!
  • Informacja o skażeniu podana za późno?
  • Ruszyła budowa sądu
  • Zamieszkaj po królewsku
  • Skład komisji nie ulegnie zmianie
  • Obszerna dyskusja na temat pomnika
  • Rozbiórka kolumny - wideo
  • Omijajcie centrum!
  • Ostatnie ujęcia kolumny
  • Korytarz życia tematem dyskusji
  • Historyczny moment dla miasta
  • Jubileusz grekokatolików
  • Społecznicy otrzymali nagrody
  • Elektryk w Straży Miejskiej
  • Stargard i Eberswalde chcą orientować zawodowo
  • Przymiarki do Centrum Nauki
  • Bezpieczne przejście przez zebrę
  • KFC na dowóz!
  • VII Stargardzki Marsz Niepodległości
  • Budynek mieszkalny dla żołnierzy
  • Zamiast w nocy świecą w dzień
  • Miasto skupia się na środkach zewnętrznych?
  • Parking przy Lechickiej - konsultacje
  • Oświetlenie ulic szwankuje?
  • Kolejny przetarg w listopadzie?
  • Oddaj krew i zostań dawcą
  • Ubezpiecz samochód online!
  • Darmowe badania EKG
  • 1 listopada pojedziemy za darmo
  • Czasowa zmiana organizacji ruchu
  • Burzliwa dyskusja na temat szpitala
  • Zniknięcie kolumny krok po kroku
    Tagi: kolumna, Stargard
    Ilość wyświetleń: 1313

       

       Już w 1991 roku radni wyszli z inicjatywą rozbiórki Kolumny Zwycięstwa. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej padły zapytania o to co stało z elementami radzieckiego pomnika, które trafić miały na cmentarz przy ulicy Reymonta. 

       Przy okazji udzielania odpowiedzi, prezydent Rafał Zając o głos poprosił sekretarza miasta. Zdzisław Rygiel chronologicznie opisał starania o usunięcie Pomnika Zwycięstwa. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo.



     


    Kolumna Zwycięstwa.. co, jak i dlaczego w skrócie.


    27.05.1990 wybory samorządowe (Rada Miejska wybiera Zarząd Miasta - Prezydentem zostaje Waldemar Gil)

    25.06.1991  inicjatywa radnych Rady Miejskiej w sprawie rozbiórki kolumny.

    09.07.1991  Uchwała Rady Miejskiej w Stargardzie w sprawie rozpoczęcia postępowania likwidacyjnego kolumny.

    Korespondencja z Wojewodą (Wojewoda z Konsulem Generalnym Federacji Rosyjskiej w Szczecinie) oraz powołanie się na art. 17 Traktatu pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o współpracy uniemożliwia podjęcie decyzji o likwidacji kolumny.

    22.02.1994 Podpisanie umowy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji.

    Powyższa umowa stanowi najważniejszy punkt odniesienia w prowadzonej korespondencji w późniejszych latach.

    19.06.1994 wybory samorządowe (Rada Miejska wybiera Zarząd Miasta - Prezydentem zostaje Kazimierz Nowicki)

    1996 przeniesienie mauzoleum żołnierzy radzieckich na cmentarz wojskowy przy ul. Reymonta.

    01.01.1999 Po zmianach ustrojowych i utworzeniu powiatów, plac Wolności staje się własnością powiatu stargardzkiego.

    01.10.2002 podjęcie uchwały przez Radę Miejską w Stargardzie w sprawie uchylenia uchwały z 1991 r.
    (uzasadnienie: brak środków w kolejnych budżetach 1995-2002, nieujęcie zadania w kierunkach działania Zarządu Miasta, zmiana właściciela terenu na powiat).

    10.11.2002  II tura bezpośrednich wyborów prezydenckich. Prezydentem zostaje Sławomir Pajor.

    25.08.2005  pismo do Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa (ROPWiM) - główne wskazanie stan techniczny.

    27.09.2005  podjęcie uchwały przez Radę Miejską w Stargardzie o przejęciu, od powiatu stargardzkiego, ulic m.in. placu Wolności. (formalnie od 01.01.2006 r.)

    14.07.2006 wizja lokalna z udziałem przedstawicieli ROPWiM kolumny. Potwierdzenie stanu technicznego. Sugestia Rady o konieczności przeprowadzenia sondażowych odwiertów mających wykluczyć miejsca pochówków.

    11.2006 oraz 07.2007 - przeprowadzenie kilkudziesięciu odwiertów pod nadzorem Muzeum. W wyniku przeprowadzonych badań miejsc pochowkow nie stwierdzono.

    27.02.2007 Uchwała Rady Miejskiej w sprawie opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu obejmującego m.in. kolumnę. W planie obiekt wskazany do likwidacji i przeniesienia.

    15.05.2008 pismo z ROPWiM o przekazaniu wniosku dotyczącym likwidacji kolumny Ambasadzie Rosyjskiej.

    12.01.2009 pismo Prezydenta Miasta do ROPWiM z prośbą o przedstawienie aktualnego stanu sprawy.

    19.01.2009 pismo z ROPWiM - brak reakcji Ambasady Rosyjskiej.

    29.08.2011 pismo Prezydenta Miasta do ROPWiM o wznowienie procedury dot. kolumny (ponownie wskazanie na stan techniczny).

    12.09.2011 pismo z ROPWiM z informacją, iż Rada w 07.2010 ponownie wystąpiła o opinię AMbasady Rosyjskiej - brak stanowiska.

    06.12.2012 pismo z ROPWiM - negatywna opinia Rady dot. likwidacji kolumny.

    23.01.2013 pismo Prezydenta Miasta do ROPWiM z prośbą o weryfikację stanowiska (ponowne przedstawienie stanu technicznego, zarysu historycznego).

    21.06.2013 pismo Wojewody do ROPWiM z informacją, iż obiekt (kolumna) nie jest związany z pochówkami żołnierzy, wobec czego nie jest możliwe finansowanie remontu obiekty ze środków z budżetu państwa.

    08.07.2013 pismo z ROPWiM weryfikacja stanowiska Rady oraz prośba do Prezydenta Miasta o przedstawienie planu działania dotyczącego kolumny.

    10.05.2016 pismo z ROPWiM - brak sprzeciwu wobec rozbiórki kolumny. Weryfikacja poprzedniego stanowiska w oparciu o nową interpretację umowy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską opracowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Umowa ma wyłącznie zastosowanie do miejsc pochówków.

    08.11.2016  przegląd obiektu budowlanego i konieczność usunięcia zwieńczenia kolumny.

    29.11.2016  Uchwała Rady Miejskiej w Stargardzie w sprawie demontażu kolumny.

    21.10.2017  wejście w życie nowelizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu umożliwiające ubieganie się przez samorządy o środki finansowe na likwidację - w przypadku Stargardu kolumny.

    23.11.2017  rozpoczęcie rozbiórki kolumny przez wynajętą firmę z Włocławka.

    źródło: facebook.com/rygiel.zdzislaw

    JF - 07.12.2017






    R
    e
    k
    l
    a
    m
    a
    1.
          Ostatni punkt: Przegrane wybory:)))
    wybory tuż tuż (178.235.42...) 07-12-2017 14:56
    2.
          no i wystarczy w temacie kolumny, zlikwidowali paskudztwo o 20 lat za późno ale dobre i to!
    Niucha (79.186.130...) 07-12-2017 14:58
    3.
          przegrane , ale przez kogo?? ostatnie przegrał pan Irek i pani Zosia :)))))
    Niucha (79.186.130...) 07-12-2017 14:59
    4.
          To teraz kolej na innego:))
    hehe (178.235.42...) 07-12-2017 17:07
    5.
          nie widzę chętnych do przegrania
    Niucha (79.186.211...) 07-12-2017 18:49
    6.
          Doprawdy trzeba być ignorantem historycznym, jak i moralnym aby tęsknić i bronić tej budowli!
    i tyle (89.229.98...) 08-12-2017 03:51
    7.
          Oby teraz przegrał obecny prezydent.
    gumiś (178.235.40...) 08-12-2017 08:20
    8.
          Idąc tym tokiem myślenia zburzcie tez wszystko po niemcu.On tez był okupantem naszym.
    Głupota rzadzacych (178.235.42...) 08-12-2017 09:22
    9.
          Mnie to cieszy przynajmniej nie ma tego ruskiego paskudztwa, na którego nikt nie kwapił się by dać kasę i go remontować ale i PO co. Przynajmniej ładny widok i czysto tylko jakiś nawiedzony krsnoarmiejec zapala znicze i jakieś badyle zostawia. Jest kamera zobaczyć kto to ? !!! może zielony ludzik/i/.
    waldemar (80.53.133...) 08-12-2017 10:47
    10.
          Pomnik wykonali jeńcy niemieccy to po pierwsze. Mozna było przeniesc w inny rejon. Tak samo jak teraz chca zburzyc w Warszawie Palac Kultury ktory budowali Polacy( ilu zgineło podczas budowy). W Niemczech, czechach stoja pomniki z czerwoną gwiazda i nikomu nie przeszkadzaja, ale to inny naród i inne myslenia na inna dyskusje.
    burzyc wszystko Kononowicz (178.235.42...) 08-12-2017 10:59
    11.
          8 - jeśli porównujesz pomnik to infrastruktury drogowej lub budynków, to gratuluję logiki. Argumentacja na poziomie ameby.
    klos (83.11.81...) 08-12-2017 11:05
    12.
          11 - Pałac kultury w Warszawie tez chca zburzyć,a co to jest? jak nie budynek !!
    burzyc wszystko Kononowicz (178.235.42...) 08-12-2017 11:09
    13.
          Chcą? Kto chce? Bo jeden albo drugi polityk sobie tak chlapnął, ze "powinien" być zburzony? Jeśli myślisz logicznie, to wiesz dobrze, że jest to nierealne. Czytaj dalej krzykliwe tytuły z Onetu. W każdym temacie się wypowiadasz i w każdym piszesz brednie.
    klos (83.11.81...) 08-12-2017 11:21
    14.
          możemy burzyć pomniki.Ale to nie zmieni historii.Szkoda bo to było świadectwo słusznie minionych czasów.Taki relikt socrealizmu.Kolumnę powinno się zostawić a na Placu umieścić multimedialne informacje o tamtych czasach...Przecież one były...
    niekhmerom (83.8.165...) 08-12-2017 11:23
    15.
          U nas nie duzo trzeba do zburzenia:) A odnosnie naszego byłego pomnika juz pisałem - W normalnych krajach stoja pomniki z czerwona gwiazda i ludzie tam traktuja je jako historie.
    burzyc wszystko Kononowicz (178.235.42...) 08-12-2017 11:25
    16.
          klos, a pokaż mi choć jeden pomnik ku chwale Hitlera, bądź nazizmu?
    i tyle (89.229.98...) 08-12-2017 11:37
    17.
          Nie pokaże, bo takich nie ma. Ale nie bardzo rozumiem do czego pijesz? Że niby nie ma niemieckich pomników, to w zamian powinniśmy zburzyć poniemieckie kamienice czy o co ci chodzi?:D
    klos (83.11.81...) 08-12-2017 11:41
    18.
          w którym akapicie pisałem o burzeniu budynków użyteczności publicznej, bądź prywatnej? miej chłopie odrobinę przyzwoitości i logiki
    i tyle (89.229.98...) 08-12-2017 11:47
    19.
          Ja tylko odpisałem 178.235.42.., który wysnuł teze, że jak burzymy sowiecki pomnik, to powinniśmy też zburzyć niemieckie drogi czy budynki (bo przecież pomników niemieckich nie ma). I żeby nie było, osobiście nie byłem zwolennikiem zburzenia kolumny. Ale władze podjęły taką decyzję i skoro już jest zburzony, to płakał po nim nie będę. A ludzie bardzo szybko się przyzwyczajają i pamięć jest krótka. Już za rok mało kto przechodząc przez plac będzie pamiętał, że tam jakaś kolumna stała.
    klos (83.11.71...) 08-12-2017 11:53
    20.
          A co powiecie jak teraz ruscy w ramach odwetu zburza pomniki w Katyniu?, bo tak im sie też coś ubzdura:)
    Kononowicz (178.235.42...) 08-12-2017 11:53
    21.
          Nikt grobów nie niszczy i nie porównuj tego do Katynia i tego co sowieci zrobili tam z Polakami
    ooooo (89.229.98...) 08-12-2017 12:08
    22.
          A pod pomnikiem był grób żolnierzy:))
    no ładnie (95.51.71...) 08-12-2017 13:52
    23.
          "Daremne żale - próżny trud, Bezsilne złorzeczenia! Przeżytych kształtów żaden cud Nie wróci do istnienia." Jakże aktualny jest ten cytat z wiersza Asnyka....
    joTes (83.23.243...) 09-12-2017 14:23
    24.
          A inny poeta Kochanowski pisał: Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
    zk. (178.235.42...) 09-12-2017 19:11
    25.
          jeśli uważacie że zburzenie było jedynym słusznie i historycznie uzasadnione to po co się teraz tłumaczycie i dlaczego baliście się referendum w tej sprawie -,,winni się zawsze tłumaczą"
    janick (89.229.104...) 09-12-2017 19:28
    26.
          Niedługo w eurokołchozie nastanie islam a wtedy przewodniczący tusk nakaże zburzyć pomnik JP2 i budowac meczety.
    takaprawda (81.190.38...) 09-12-2017 20:15
    27.
          Jedzcie do Wiednia wy wszyscy prawdziwi Stargardzianie co was przywieźli ze wschodu w 45' i tam zobaczycie jak się dba o pomniki sowietów dzięki którym jesteście w Stargardzie a nie w kołchozach za wschodnią granicą
    Nie zakłamywać historii (193.106.155...) 10-12-2017 12:20
    28.
          Pomysł nie wypalił, myślał że się przypodoba stargardzianom. Trzeba było zrobić referendum, a nie samemu decydować:)
    wybory tuż tuż (178.235.42...) 10-12-2017 12:26
    29.
          ad 27 - A Ty skąd przyjechałeś ? Mnie z Kresów wygonili - jestem wygnańcem . A Ty ?
    hydraulik154 (79.186.69...) 10-12-2017 13:38
    30.
          Z kresów z akcji wisła?:)))
    haha (178.235.42...) 10-12-2017 16:58
    31.
          Który skrzywdziłeś Który skrzywdziłeś człowieka prostego Śmiechem nad PAMIĘCIĄ jego wybuchając, Gromadę błaznów koło siebie mając Na pomieszanie dobrego i złego, Choćby przed tobą wszyscy się kłonili Cnotę i mądrość tobie przypisując, Złote medale na twoją cześć kując, Radzi że jeszcze dzień jeden przeżyli, Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta. Możesz go zabić - narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy. Lepszy dla ciebie byłby świat zimowy I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.
    Interpretacja we własnym zakre (89.229.104...) 10-12-2017 17:07
    32.
          POd POmnikiem nie ma nic może trochę POniemieckiej ziemi. Nie ma tam żadnych zwłok ani szczątków a jakiś palant notorycznie wstawia tam kwiaty i pali znicze jakiś piroman czy psychopata. Albo POtomek krasnoarmiejca co spalili Stargard a nie zdobyli czy wyzwolili. W tamtym czasie nie było tu żadnego regularnego wojska nawet cywile zwiali i ruskie urządzili sobie zabawę na POtrzeby kroniki wojennej i taka jest prawda do dziś żyją osoby co widzieli to wszystko !!!!!
    waldek (81.190.38...) 10-12-2017 17:37
    33.
          ad 31. to może ten co tam palił grilla. ad 32. podobno byli tez tacy co widzieli jak ich chowali ( z wcześniejszych opinii o kolumnie)
    janick (89.229.104...) 10-12-2017 21:57
    34.
          sa zdjecia na fb. nieznany stargad:) obok kolumny
    spv (178.235.42...) 10-12-2017 22:02
    35.
          Wiersz Czesława Miłosza pt. KTÓRY SKRZYWDZIŁEŚ Który skrzywdziłeś człowieka prostego xxxxx Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, xxxxx Gromadę błaznów koło siebie mając xxxxx Na pomieszanie dobrego i złego, xxxxx Rok 1950. Choćby przed tobą wszyscy się kłonili xxxxx Cnotę i mądrość tobie przypisując, xxxxx Złote medale na twoją cześć kując, xxxxx Radzi że jeszcze dzień jeden przeżyli, xxxxx Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta. xxxxx Możesz go zabić - narodzi się nowy. xxxxx Spisane będą czyny i rozmowy. xxxxx Lepszy dla ciebie byłby świat zimowy xxxxx I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta. xxxxx
    Wersja oryginalna. (81.190.38...) 11-12-2017 14:51
    36.
          Do 21 a Polacy to byli Święci co a Jedwabne to czyja Wina a tak na Marginesie czytając to co tu napisali Inni jesteśmy bardzo Zawistnym Narodem nie tylko do Historii ale i Czasów Terażniejszych ,do Polityki . do tego że Sąsiad ma nowsze Auto że Malinowska ma nowe Futro , i tak dalej dlatego nigdy nie będziemy Wolnym Narodem
    ojej (83.23.252...) 12-12-2017 05:56
    37.
          Ponoć miasto ma tzw. markę za setki tysięcy. Tzw. Stargard pod szczęśliwą gwiazdą. Tylko gwiazdy juz nie ma. I marki też. Po mieście będą jeździły różowe autobusy!
    Zuza (94.254.134...) 12-12-2017 21:10
    38.
          Może na placu Wolności postawić też różową tęcze?
    colors (178.235.42...) 12-12-2017 22:03
    39.
          do "colors" a może figurę Biedronia POstawić !!!!!
    włodek (80.53.133...) 13-12-2017 14:37
    40.
          40 Lepszy bedzie pomnik Lecha Kaczynskiego albo JP2