rii.pl wiadomosci.rii.pl
 
Redakcja
|
Kontakt
|
Oferta
|
Zasady
 
Reklama
Ostatnie 5 wiadomości: 
  • Deszczówka pod kontrolą (2)
  • Pamiętaj o podatku od nieruchomości (0)
  • Zima – trudny czas dla osób bezdomnych (0)
  • Tragiczny stan I Brygady (15)
  • Szczerość, spontaniczność i prezenty (1)
  • Medale na Złote Gody (1)
  • Tematy wcześniejsze
  • Przez rok biegał codziennie
  • Nieodpłatna pomoc prawna w zasięgu ręki
  • Kamienice odzyskują blask
  • Kobiety ostrzegają - uwaga na złodziei!
  • Budują parking za Janem
  • Zamiast pętli spory parking
  • Mleko będzie, ale nie wiadomo kiedy
  • Stargard pod koniec lat 80
  • Koniec zakazu
  • Rozbudowa cmentarza - prezentacja
  • Starostwo apeluje do posłów
  • 500 rodzin czeka na mieszkanie
  • Jedno się kończy, drugie zaczyna
  • Od 1 lutego nowy rozkład MPK!
  • Gorąca podwyżka w Spółdzielni
  • Parkujemy na Basztowej
  • Wspólnie podsumowali rok
  • Kwalifikacja wojskowa 2019
  • Parkujemy na Basztowej
  • Stargard dla Owsiaka
  • Seniorzy mają nową metę
  • Uruchomienie ZCP 1 lutego
  • O niepełnosprawności w nowym miejscu
  • Janił zrezygnował
  • Zgodnie z planem
  • Otwarcie centrum im. Sławomira Pajora
  • Wizyty wstrzymane do odwołania
  • Syreny i transmisja
  • Roman Janił złożył rezygnację
  • Placówki odwołują imprezy
  • Druga rocznica śmierci prezydenta
  • Nie odnotowano przypadków odry
  • Stargard łączy się z Gdańskiem w żalu
  • Najtaniej na stacji MPK
  • Stargard dla Owsiaka
  • Wiśniewska we władzach Konwentu Powiatów
  • Hanek i Szymonów rodzi się najwięcej
  • Ważne spotkanie dla przedsiębiorców
  • Rekord na WOŚP
  • Kolejna ciężarówka utknęła
  • Farma za ponad 10 mln zł
    Tagi: fotowoltaika, MPGK, Stargard
    Ilość wyświetleń: 2045

       

        Dzisiaj odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia  instalacji fotowoltaiki. Konferencja obyła się w sali konferencyjnej przy oczyszczalni ścieków w Stargardzie. Instalacja, na którą składa się 7148 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,89 MW zredukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery na poziomie 1494 tCO2. Dofinansowanie projektu wyniosło ponad 8 mln, a cała inwestycja kosztowała ponad 10 mln.
        Farma fotowoltaiczna została wybudowana w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Beneficjentem było MPGK w Stargardzie. Celem projektu było z zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu możliwe będzie zmniejszenie kosztów zakupu energii przez MPGK oraz ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. 

       Nowa farma fotowoltaiczna znajduje się na terenie Oczyszczalni Ścieków przy ul. Drzymały i Stacji Ujęcia Wody przy ulicy Warszawskiej. Ma służyć na potrzeby zaopatrzenia w energie elektryczną Spółki i jej strategicznych obiektów. To duża oszczędność, dzięki temu mieszkańcy nie będą obciążani kosztami energii MPGK. 




       Obecny na konferencji prezydent Rafał Zając podkreślił, że Stargard wyróżnia się na tle innych miast, biorąc pod uwagę wykorzystanie energii odnawialnej. Zauważył również, że uzyskać dofinansowanie w skali 80% jest bardzo dużym sukcesem, za co podziękował zarządowi spółki.  Prezes MPGK Piotr Tomczak opowiedział jak wyglądała procedura przystąpienia i realizacji projektu, która rozpoczęła się w grudniu 2016 roku. 

       Gdyby energia z nowych paneli fotowoltaicznych, nie została wykorzystana na potrzeby MPGK, można by w ten sposób  zaopatrzyć w energię 900 gospodarstw domowych. Taka jest skala nowej inwestycji. 

    MM - 26.09.2018






    R
    e
    k
    l
    a
    m
    a
    1.
          Przecież prezes jest od niedawna. Skąd mógłby wiedzieć jak przebiegała inwestycja...
    k2 (37.47.136...) 26-09-2018 15:11
    2.
          brawo Panie Rafale!!! Oby tak dalej
    hulaka (83.11.228...) 26-09-2018 15:29
    3.
          Rafał przestań pisać sobie komentarze :)
    Iks (209.58.147...) 26-09-2018 15:57
    4.
          hulaka to człowiek zająca:)))
    ŁUBUDUBU (178.235.187...) 26-09-2018 16:24
    5.
          Ad.1 k2 wie, że gdzieś dzwoni ale tak do końca to nie wie gdzie. Przyjacielku: Prezes z spółce pracuje od ponad 20-lat i wiedział zawsze dużo więcej niż nie jeden dyrektor czy kierownik bo jest człowiekiem z dużą wiedzą techniczną. To po pierwsze, po drugie w czasie przygotowania inwestycji był dyrektorem technicznym a później naczelnym-prezesem zarządu więc siłą rzeczy musiał brać udział w procesie przygotowawczym i później realizacji. I to nie jest tak, że wszystko jest zawsze różowo. Taka instalacja to również sporo problemów, które się mogą pojawić w czasie eksploatacji ale zysk i wygoda korzystania z energii słonecznej to rekompensują.
    tom (83.11.238...) 26-09-2018 17:41
    6.
          Skoro MPGK oszczędza na energii i kosztach swojej działalności, niech się to przełoży na obniżenie rachunków za wodę i ścieki dla mieszkańców. To byłby dopiero efekt!
    Atomizer (188.147.67...) 26-09-2018 18:15
    7.
          popieram ad.6
    Robert (37.248.158...) 26-09-2018 18:30
    8.
          AD 6. Atomizer Najpierw trzeba pospłacać kredyty ;)
    qwertius18 (89.229.103...) 26-09-2018 19:43
    9.
          Oni ci obniżą:)) hehe, chyba wode w Inie.
    Jurand (178.235.187...) 26-09-2018 19:49
    10.
          Projekt 80% finansowany z unii. Czym sie tutaj chwalić.
    Pytanko (94.254.141...) 26-09-2018 19:56
    11.
          ale przez dofinansowanie nie mogą sprzedać prądu ani kilowata przez 5 lat i gdzie zysk ?
    alka (193.106.153...) 26-09-2018 20:32
    12.
          To się okaże niedługo pęknie bomba, to nie spełnia przepisów i niezgodne wykorzystywane trzeba będzie oddać kasę Uńi
    PRAGMATYK (91.226.236...) 26-09-2018 21:04
    13.
          Ad.11 Bo nikt nie myśli przed jak ze wszystkimi inwestycjami w Stargardzie . Ale jest otwarcie z pompa jak zwyklewielki sukces, a ciemny lud to kupi.Bezmyslnosc Gora
    Wyborca (94.254.247...) 26-09-2018 21:05
    14.
          Właśnie dzisiaj otrzymaliśmy pismo o podwyżce za CO o 5 zł z PEC-u.
    obiektywny (188.146.230...) 26-09-2018 21:06
    15.
          za te 5 zł.w sponsorujesz reklamę prognozy pogody w radio Stargard (twoje). bo sponsorem pogody w radiu jest nikt inny jak Przedsiebiorstwo Energetyki Cieplnej
    hahhaa (83.20.249...) 26-09-2018 21:12
    16.
          Kiedy obniżenie cen wody i ścieków?
    konsument (77.253.129...) 26-09-2018 21:20
    17.
          To ma w programie wyborczym kandydatka pani Domińczak.
    ola (178.235.187...) 27-09-2018 11:23
    18.
          ola vel Jurand to ma każdy w swoim programie, nie czaruj chłopie rzeczywistości, do pracy d pracy bo kolejeczka się w okienku robi....
    # (83.11.172...) 27-09-2018 11:32
    19.
          # a ty co masz przerwe w urzedzie?:))))
    I kto to pisze:))) (178.235.187...) 27-09-2018 13:11
    20.
          11.12.13 za chwilę ta inwestycja pociągnie za sobą kilka głów i wiele milionów z budżetu Miasta. Będzie płacz i zgrzytanie zębów! A podatki lokalne pójdą w górę.
    nie populizmowi (193.200.150...) 27-09-2018 15:25
    21.
          Juz wisza kartki na klatkach o podwyższce prądu:))) Brawo Ty
    parodia (178.235.187...) 27-09-2018 19:12
    22.
          czyli powoli staje się jasne dlaczego poprzedni prezes MPGK przeniósł się do ZZO a na jego miejsce powołano człowieka spoza układu XXI aby swój nie poniósł strat
    wyborca (81.219.206...) 28-09-2018 21:08
    23.
          23. Parodia, Ty skończyłeś w ogóle jakąś szkołę? :)
    drugi sort :) (77.115.127...) 28-09-2018 23:03
    24.
          No są kartki o podwyżce prądu ale to podwyżka w Całym kraju , jeśli umiesz czytać to zobacz jaka firma przysłała Ci informacje bo o myślenie cię nie podejrzewam