rii.pl wiadomosci.rii.pl
 
Redakcja
|
Kontakt
|
Oferta
|
Zasady
 
Reklama
Ostatnie 5 wiadomości: 
  • Powiat bardziej gospodarny niż Miasto? (10)
  • Szybszy dojazd do pracy (2)
  • Pierwsza rada w nowym składzie (9)
  • Święto Niepodległości (wideo) (0)
  • Moja pasja to autodetailing (0)
  • Pomnik już jest! (64)
  • Tematy wcześniejsze
  • Nie było tak, jak być powinno
  • Likwidacja kasy MPGK przy ulicy Okrzei
  • Do niedzieli ma stanąć pomnik
  • Kiedy będą nasadzenia przy Al. Żołnierza?
  • Porozumienie z wojskiem wygasło
  • Nominacje do nagrody Społecznik
  • Zamknięte ulice i zmieniony rozkład MPK
  • Za darmo autobusem na cmentarz
  • Konsultacje społeczne
  • Zdążą do 11 listopada?
  • Ewakuacja w szpitalu
  • Noclegownia - brakujący element systemu
  • Pożegnanie starej rady
  • Dyskusja o statucie
  • Dni otwarte Birdgestone
  • Rekordowe dofinansowanie Kolegiaty
  • Transport na wybory dla niepełnosprawnych
  • Wybieramy okładkę kalendarza
  • Nowe RTG za 750 000 zł
  • Hala produkcyjna w więzieniu
  • Zmiany w planie Ceglanej
  • Witkiewicza, Spółdzielcza i Norwida w przyszłości
  • Młodzież przy prezydencie zakończyła kadencje
  • Mariola Łada-Siwiec kontra Rafał Zając
  • Spichrzowe wspomnienia
  • Jak przez internet dorobić 2.200zł do pensji?
  • Pomoc publiczna dla centrum LIDLA
  • Łzy wzruszenia i moc podziękowań
  • Farma za ponad 10 mln zł
  • Coraz bliżej końca prac przy al. Żołnierza
  • Ksiądz pedofil zapłaci milion
  • Dobra energia Zlotu Gwiaździstego
  • Stargardzkie Dni Seniora
  • Bema i 11 Listopada przejezdne
  • 18-latek opuści areszt
  • Strzyżenie w szlachetnym celu
  • Otwarcie nowego silosu
  • Sieć stargardzkiego monitoringu
  • Pieniądze na żłobek i nianię czekają
  • Stargard nominowany za inteligentny rozwój
  • Pomnik już jest!
    Tagi: pomnik patriotyczny, głosowanie, Stargard
    Ilość wyświetleń: 3537

       

        Można już podziwiać nowy pomnik "Stargardzianie - Ojczyźnie", który stanął na skrzyżowaniu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Kazimierza Wielkiego.  Na dokumentacje projektowe i realizację budowy pomnika w budżecie Miasta przewidziana była kwota 500 tys. zł. Na zagospodarowanie jego otoczenia w budżecie Miasta przewidziana jest również kwota 500 tys. zł. W niedzielę o godzinie 12:15 pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty na cześć naszym bohaterom.  

         Projekt proponuje formę założenia pomnikowego stanowiącego harmonijne połączenie placu w kształcie zbliżonym do kwadratu, bardzo oszczędną w środkach, o powierzchni 300 m², z formą  rzeźbiarska, prostą, wertykalną. Projekt uwzględnia dostęp dla pieszych od strony ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Lokalizacja dominaty od strony północnej gwarantuje dobrą ekspozycję od strony Starego Miasta oraz planowanego ronda. Jednocześnie zapewni właściwe oświetlenie elementów rzeźbiarskich i przestrzeni placu naturalnym światłem. Głównym walorem tego założenia jest cecha drogi przechodzącej w pion z cechami lekkości i transparentności. Zieleń wysoka i niska plant stargardzkich jest oceniana przez mieszkańców i gości jako jeden z największych atutów miasta. W związku z tym, idea pomnika patriotycznego półprzejrzystego, pozwoli na odbiór starodrzewu oraz sylwety kolegiaty. Dominanta ma przekrój  bardzo wąski – wzmacnia to efekt nieprzesłaniania otoczenia.

       Przyjęte rozwiązanie architektoniczno-rzeźbiarskie cechuje się prostotą, a zarazem monumentalnością. Wynika to z kontrastu pionowego akcentu rzeźbiarskiego, obszernego placu i drogi prowadzącej do rzeźby. Praca charakteryzuje się minimalistyczna formą, która proponuje użycie metalu i betonu.


       Stwierdzenie autorów w opisie: „Patriotyzm – droga do niepodległości” skupia uwagę na przeprowadzoną w projekcie koncepcję ideową „Drogi”. Długa ścieżka projektowana na osi pomnika prowadzi widza do efektownego, pionowego elementu – symbolu „wzniosłości idei niepodległości” . Sama ścieżka i pozostałe horyzontalne formy w założeniu twórców pomnika symbolizują drogę do odzyskania niepodległości. Do rocznicy stulecia niepodległości odnosi się 100 pionowych elementów tworzących pomnik. O Niepodległości Polski mówi sylweta orła, uwypuklona na ryflowanej powierzchni oraz ciekawie usytuowana na bocznych powierzchniach pionowych elementów polska flaga i sam napis „Stargardzianie – Ojczyźnie”.

      Autorami projektu są: MOD architektura wraz z Jerzym Lipczyńskim, na zlecenie zespołu formę przestrzenną wykonała firma Stemag-Marine. Artysta plastyk dr hab. Jerzy Tadeusz Lipczyński to absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie  i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Franciszka Duszeńko. Jest rzeźbiarzem, malarzem i pedagogiem. Kieruje Katedrą Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Zakładem Rzeźby na kierunkach Wzornictwo i Architektura. Jest autorem wielu wystaw i realizacji rzeźbiarskich, a także projektów dotyczących przestrzeni urbanistycznej Szczecina, wykonywanych wraz ze studentami.

    MM - 09.11.2018






    R
    e
    k
    l
    a
    m
    a
    1.
          No i mamy! Kolejna niepotrzebna rzecz za kosmiczną sumę 500 tysięcy zlotych. Czy w Stargardzie naprawdę nie ma ważniejszych rzeczy do zrobienia?
    Henryk (176.221.121...) 09-11-2018 12:32
    2.
          ... z ziemi wolskiej do wolski!
    buah (46.215.39...) 09-11-2018 13:25
    3.
          Na pomniki są pieniądze, a ulicą Chełmońskiego przejechać i nie urwać zawieszenia to istny cud. A co robi miasto od kilku lat? Od czasu do czasu wyrzuci wywrotkę gruzu i sprawa załatwiona. Dziękuję Panie Prezydencie, na pewno mi ten pomnik pomoże w codziennym życiu.
    Rozczarowany (5.173.177...) 09-11-2018 14:21
    4.
          I wyrzucili nasze pieniadze na brzydki słup!!!
    Miau (83.20.254...) 09-11-2018 15:02
    5.
          ale debilizm tyle forsy w błoto!!!!!!!!
    szkrab (176.221.120...) 09-11-2018 15:03
    6.
          dobrze ze sie wyprowadzamz tego pojebanego miasta. nigdy tu juz nie wroce
    ss (176.221.121...) 09-11-2018 15:18
    7.
          I komu to potrzebne?
    iżi (188.146.105...) 09-11-2018 16:24
    8.
          Pomnik Bohaterom ale Którym , bo co Zmiana to mamy innych Bohaterów już nie nadążam za nimi, a za te wywalone 500 Tyś złotych można by wiele innych Pożytecznych Ludziom rzeczy zrobić , niech się Szanowny Prezydent przejedzie Drogami Miasta nie tymi głównymi tylko troche zboczy to zobaczy co za Dziurawy ten Stargard Pozdrawiam obecnych Bochaterów (celowo napisane) Stargardu
    obcy (83.11.134...) 09-11-2018 16:36
    9.
          500 tyś to tylko sam pomnik. Tyle drugie bedzie kosztowało zagospodarowanie terenu wokół, tylko Zajączek sprytnie wrzucił te kolejne 500 tyś w rewitalizację parków. I tak mam już bańkę, i myślę że to nie koniec
    mieszkaniec osiedla (188.47.80...) 09-11-2018 16:47
    10.
          ss jak my się cieszymy że ty się wyprowadzasz , byle szybciej
    karbik (83.11.92...) 09-11-2018 17:52
    11.
          dr hab. Jerzy Tadeusz Lipczyński pół artykułu jaki on to nie jest zaje.....a pomnik jak kupa z du...MASAKRA Zenek spod sklepu kijem by lepsze namazał a chodniki gdzie a nowe drogi(utwardzenia)gdzie dobrze ,że na niego nie głosowałem mam czyste sumienie.
    młodywilk (5.173.169...) 09-11-2018 18:25
    12.
          Piękny pomnik, miasto się rozwija, a smutasy z bezsilnej złości pizzą j/w.
    wyleniały psie (89.229.103...) 09-11-2018 18:38
    13.
          Jak ten pomnik jest piękny to Ty jesteś ślepy.czarownica i baba Jaga tez są piękne - zenada
    Xyz (5.173.232...) 09-11-2018 19:20
    14.
          Jak ten pomnik jest piękny to Ty jesteś ślepy.czarownica i baba Jaga tez są piękne - zenada
    Xyz (5.173.232...) 09-11-2018 19:48
    15.
          A kiedy pomnik Prezydenta Pajora co my gorsi od Warszawy
    Xyz (5.173.232...) 09-11-2018 20:43
    16.
          Masz rozdwojenie jaźni klepiesz 2 razy. Większość czarownic jest piękna, wiedzmy nie są już tak powabne. Myślę, że Pan Prezydent Pajor doczeka się pomnika, to tylko kwestia czasu i oczywiście kasy. Jednemu podoba się żona, drugiemu teściowa. Jednak TEŚCIOWa jest znacznie tańsza w utrzymaniu.....
    Kwestia gustu (89.229.103...) 09-11-2018 21:13
    17.
          Klocek za 500 tys? Brawo ty:))))
    Ja pierdole (185.135.2...) 09-11-2018 22:39
    18.
          *** skłodowski zadowolony
    john (81.190.36...) 09-11-2018 22:40
    19.
          Ludzie umierają , zbierają pieniądze na drogie lekarstwa po to żeby przeżyć ... a tu tak poprostu trach 500 tys .... pomysłodawco a jak by to tak na Ciebie trafiło ...
    Żal mi tego kraju (188.147.40...) 10-11-2018 00:39
    20.
          ad.19 on przez 16 lat juz sie zabezpieczyl i na nastepne 5 lat rowniez teraz dopiero bedzie wolna amerykanka pelna wladza Stargard opanowany na nastepne 5 lat. Kto im podskoczy. Teraz zaczna eliminowac i niszczyc niewygodnych . Zobaczycie to tylko kwestia czasu
    autor (46.20.60...) 10-11-2018 10:26
    21.
          Mogłeś zostać prezydentem wtedy dopiero by Stargard się rozwijał. Z Twojego wpisu i innych nawiedzonych można tylko cieszyć się że możecie tylko puszczać jaki.
    100 lat (89.229.103...) 10-11-2018 11:26
    22.
          Jedzie babcia na wózku inwalidzkim i prosi mnie abym jej pomógł bo nie może podjechać pod krawężnik i całe takie miasto bla bla ja się jej pytam "na kogo Pani głosowała" ona "Zajac"no to powiedziałem niech on jej pomoże.Mina bezcenna,chamsko?
    ? (5.173.169...) 10-11-2018 17:16
    23.
          O, już mam z czego zrobić kładkę na ryby!
    Ja (5.173.177...) 10-11-2018 19:09
    24.
          169 w konkursie na najbardziej tepego agitatora miałbyś szansę.
    Przyjazne miasto (37.47.187...) 10-11-2018 19:38
    25.
          Mlody wilku A ty na kogo glosowales? Do postu 22. Dlaczego Chełmsko. Konsekwentnie. Niech zajac pachnie jej wózek. A pomnik... szkoda słów A zdecydowanie kasy choć to z pewnością wałek. Ale mieszkańcy mieli wybór. Być może chciało zajca
    Xd (37.47.189...) 10-11-2018 20:46
    26.
          Cała Polska śpiewa o 12 Hymn Polski, ale ***
    vonTusk (178.235.183...) 10-11-2018 23:03
    27.
          W tym pomniku wszystko jest minimalistyczne - oprócz ceny i ogromu głupoty urzędników. Za stalowy słup i trochę betonu Zając wydał pół miliona. Równowartość 5 luksusowych samochodów albo domu jednorodzinnego. Rzeźbiarz trafił na totalnych *** w stargardzkim urzędzie i zrobił biznes życia.
    StarTrek (188.147.106...) 11-11-2018 09:19
    28.
          StarTrek (188.147.106...) 11-11-2018 09:19 Dodaj 2 do 2 tj.cytat"Jest autorem wielu wystaw i realizacji rzeźbiarskich, a także projektów dotyczących przestrzeni urbanistycznej Szczecina" to samo koszenie,nasadzenia(rondo) teraz parki robi firma ze Szczecina-kolega nijakiego Pana Mynca przypadek ,że tu jest i takie jaja?To jak pewnego czasu pewna firma z powiązaniami w UM sygnalizacje drogowe stawiała wygrywały tylko te projekty np.BO i miasto nagle po jakimś wypadku montowało kilka stalowych słupów za 250 tyś zł.też wydali miliony i po co?KASA KASA KASA Teraz wyobraźmy sobie taki pomnik na placu wolności obok glorieta z fontanną dodajmy koszta i mamy cenę wieżowca pod klucz:)Wiadomo nie swoje łatwo się wydaje bo sprawdzałem za granica ceny takich inwestycji są identyczne ale w euro :)
    antyciemnota (5.173.169...) 11-11-2018 10:23
    29.
          Przypominam: minimalistyczne nasadzenia na rondzie za 170 tys, rozpadająca się glorietta(budżet obywatelski) za 100 tys, pomnik i zagospodarowanie wokół pomnika 1 mln zł. Wszystkie te "inwestycje", są bardzo "potrzebne".
    Observer (77.253.142...) 11-11-2018 11:32
    30.
          Pomnik patriotyczny. Proszę unieść głowę i spojrzeć na sam szczyt pomnika. Aluminiowe listwy powinny "patrzeć pionowo" w niebo, czyli być równoległe do siebie. Tymczasem w trakcie niedbałego i szybkiego montażu zostały powyginane i są krzywe(stykają się na szczycie z sobą). Kto to odbierał? Kto tego nie dopilnował?
    Observer (77.253.142...) 11-11-2018 11:35
    31.
          Chodniki stare, krzywe, z dziurami. To samo drogi. Ale pomnik postawili. Bez komentarza.
    głupota ludzka (178.235.186...) 11-11-2018 11:38
    32.
          "Sama ścieżka i pozostałe horyzontalne formy w założeniu twórców pomnika symbolizują drogę do odzyskania niepodległości." Pytanie do autora tego tekstu: Gdzie są te "pozostałe horyzontalne formy". Ja ich nie widzę. Ścieżkę widzę wyraźnie.
    Observer (77.253.142...) 11-11-2018 11:44
    33.
          Reszta jest indywidualna wizualizacja kazdego:)))
    bareja (178.235.186...) 11-11-2018 13:06
    34.
          To nie jest ścianka wspinaczkowa? A to szkoda!!!
    Zuza (94.254.224...) 11-11-2018 13:19
    35.
          Ale takie rzeczy nie powinny byc stawiane w tak obskurnym rejonie. To powinno byc gdzies na rondzie na placu wolnosci.
    Kronung (178.235.190...) 11-11-2018 13:50
    36.
          Tam w parkuje to powinny stac toalety a nie pomnik !!
    kto tak rzadzi? (178.235.186...) 11-11-2018 14:25
    37.
          A gdzie reszta zagospodarowania terenu wokół? jak mam być szczery - trochę obciach "świętować" na placu budowy, przy niedokończonym pomniku
    z (193.106.155...) 11-11-2018 17:45
    38.
          ...karawana idzie dalej.....tyle w temacie , popuszczajcie jeszcze bąki buahahahahahahaha
    dino (83.11.61...) 12-11-2018 08:14
    39.
          dino wróć do pana swojego
    magnolia (178.235.186...) 12-11-2018 10:09
    40.
          dino chyba złodzieje kradną dalej, tyle przekrętów co było przez półtora roku za kadencji szaraka to się w pale nie mieści. Wystarczy wspomnieć glorietkę w cenie domu jednorodzinnego, prywatne rondo odmrażanej bułki i posadzone krzaczki i posiana trawa za 170 tys. w centrum miasta, dyrektor szpitala, którego wszyscy poznali jeszcze przed ogłoszeniem konkursu, amfieatr, basen,pomnik, który miał wyglądać zupełnie inaczej, zwycięstwa w konkursach pracowników urzędu itd. maluśko jak na półtora roku Stargardzianom gratuluję głupoty. To miasto zawsze było zagłębiem lewaków, teraz jeszcze zostało zagłębiem złodziei i kombinatorów...
    vonTusk (178.235.183...) 12-11-2018 16:51
    41.
          Jesteś wyrocznią i autorytetem we własnej ocenie. Masz dane, masz determinację i myślisz, ze masz rozum. Skoro tak to wiesz, że prokuratura nie jest na pasku tych zbrodniarzy. Zgłoś i wsadź ich do kozy. Jednak wcześniej zgłoś się do lekarza specjalisty od tzw czubków.
    on bredzi i myśli, że wie... (89.229.103...) 12-11-2018 19:57
    42.
          a ulica Pileckiego nowe Bloki dalej bez drogi dojazdowej i oświetlenia !!!!!! Ciemno jak w dziupli a mamy ponoć XXI wiek !!!!
    GOŚĆ (176.221.120...) 12-11-2018 20:14
    43.
          Pileckiego to najbardziej zaniedbana ulica na całym osiedlu. Często śmieci się tam walają dzięki genialnemu ustawieniu śmietników. Naprzeciwko starych bloków za parkingiem ludzie urządzili sobie śmietnik, walają się butelki i puszki po alkoholu. Dalej w krzakach kolejny dziki śmietnik dzięki osiedlowym alkoholikom.
    felix (81.190.37...) 12-11-2018 20:34
    44.
          Gościu zadaj to pytanie swojemu radnemu, zbierz sąsiadów, udajcie się do UM. Pan Prezydent przyjmuje interesantów. Każdy może, trzeba jednak działać. To, że mamy XXI wiek nie powoduje w zakresie oświetlenia nic innego niż w wieku np X, czy XI, Tak wtedy jak i teraz trzeba teren oświetlić.
    technik oświetlenia (37.47.181...) 12-11-2018 20:35
    45.
          Czy w Londynie czy innym miescie cywilizowanym ludzie tez chodza do przeydenta???, Tam nie trzeba chodzić !!! a miasta sa milionowe !!!!
    do roboty stołki !!!!!! (178.235.186...) 12-11-2018 21:14
    46.
          Skoro tak znasz miasta milionowe, to gratuluję ale niewiedzy. Wiara w wydumane wizje to jedno, a plucie na własne miasto to drugie. Byłem w tych wielkich miastach, są wielkie, jest też tam ogromna warstwa biedy, bałaganu i brudu na ulicy. Załatw ponoć oświecony 186 znawco cywilizacji nie stołkowy wpis, a rozwiąż problem.
    technik oświetlenia (37.47.181...) 12-11-2018 21:26
    47.
          on bredzi i myśli, że wie... nie wiem co bredzisz, ale to są fakty, z faktami się nie dyskutuje. Jeśli uważasz, że coś z tego co wymieniłem jest niezgodne z prawda to wskaż choć jeden fakt w którym mijam się z prawdą. No i zatkało kakało...leć po wytyczne jutro do urzędu, może dadzą wytyczne albo przeczytasz prawdę objawioną w gadzinówce Tzw. informatorze...
    vonTusk (178.235.183...) 12-11-2018 23:40
    48.
          A odnośnie ul. Pileckiego, jak ktoś sobie kupił mieszkanie na murzyńskiej dzielnicy to niech nie wymaga by mu zrobili infrastrukture jak na Marszałkowskiej...
    vonTusk (178.235.183...) 13-11-2018 00:09
    49.
          Mam pytanie kogo reprezentowali Państwo Dybowscy na oficjalnych obchodach rocznicy przed pomnikiem - czy to ich parcie na szkło.
    Ant (94.254.176...) 13-11-2018 08:39
    50.
          "Do rocznicy stulecia niepodległości odnosi się 100 pionowych elementów tworzących pomnik" Pytanie do autora tekstu:Jak Pan to policzył? Tych elementów jest 50 (jeden szeroki +49 wąskich szerokich listew). Gdzie jest pozostałe 50 pionowych listew?
    Observer (77.253.142...) 13-11-2018 09:56
    51.
          W pamięci
    Hehe (5.173.48...) 13-11-2018 10:12
    52.
          Śliczny pomnik. Warto było
    krzysztof s. (78.9.186...) 13-11-2018 10:29
    53.
          Bo to nie za twoje. Następna okazja świętowania za 100 lat.
    Hehe (5.173.24...) 13-11-2018 10:36
    54.
          Pomniki publiczne powstają za publiczne pieniądze. A koszty ? Wiadomo, że rzeźba z brązu nie kosztuje tyle co użyty brąz. Chwała bohaterom
    krzysztof s. (78.9.186...) 13-11-2018 12:20
    55.
          Chwała!!!
    Maćko (83.11.79...) 13-11-2018 14:09
    56.
          Ale o co chodzi z tym pomnikiem? Klocek postawili i co ona ma przedstawiac?? komu chwała??
    pomnik komu?? (178.235.186...) 13-11-2018 15:41
    57.
          186 ono znowu usiluje zaistniec. Normalni mieszkancy wiedzą jaka Rocznica byla obchodzona 11 Listopada. A ono udaje inteligenta z ferajny lokalnych przesmiewcow.183 ludziki nie podałeś ani jednego faktu; powtórzyłes poprzednie kolumnie i ploty. Masz dane to na prokuraturę. Idź też leczyć swoje fobie do specjalisty od czubkow.
    Dawaj fakty; nie kłam (89.229.103...) 13-11-2018 17:16
    58.
          co ma wspolnego 11.11 z klockiem? Mozesz wskazac jakis wspolny element?
    bareja (178.235.186...) 13-11-2018 17:39
    59.
          Tak drogie ono . Np tzw niebo nad głową. Jeszcze 1 ważna czynność. Jak zrobisz klocka to obowiązkowo myje ręce i spuszczaj wodę. To jest naprawdę ważne. Ktoś musi Cię kochać.
    Ono brzdąc (89.229.103...) 13-11-2018 17:59
    60.
          Brzdąc jesteś super!
    Maćko (83.11.68...) 13-11-2018 18:19
    61.
          Brzdąc tak trzymać, ci ludzie nie wiedzą co to jest być uśmiechniętym i szczęśliwym.*** Są żałośni i tylko plują na własne miasto. A pomnik stoi, jest i będzie nawet wtedy, gdy malkontenci osiągną efekt pampersa.
    technik oświetlenia (37.47.156...) 13-11-2018 19:30
    62.
          pomnik beznadzieja , chyba lepszy projekt by wymyślił przedszkolak, cena powalająca na kolana, drogi dojścia do pomnika wyłożone wykładzina dywanową - żenada
    kk (83.21.60...) 13-11-2018 19:40
    63.
          Lepiej by postawili ławki multimedialne i to by było bardziej praktyczniejsze i przydatniejsze dla mieszkańców niż pomnik
    Mieszkaniec (178.235.178...) 14-11-2018 00:23
    64.
          Pomnik jest ciekawy...Byłem sceptyczny co do idei bi już sobie wyobrażałem jakiegoś husarza na koniu z lancą niczym papież-bambaryła przy rondzie.A jest spokojna nie zaburzająca przestrzeni instalacja, fajnie usytuowana. To czy się komuś podoba czy nie , nie świadczy o jakości sztuki. Mnie i pomysł na pomnik i sam pomnik się podoba. A najgłupsze pytania są w stylu "a co ci się w tym podoba".Nie da się odpowiedzieć. Jeden powie że szmira inny że go wzrusza...odbiór sztuki jest indywidualny a często co jest sztuką dowiadujemy się po latach.Zachowując proporcje: Van Gogh nie sprzedał żadnego obrazu za życia.
    lalamido (83.23.185...) 14-11-2018 08:49
    Przed dodaniem opinii konieczne jest zapoznanie się z regulaminem
    Autor: 
    Hasło: